Pierwszy zadanie Kościuszki w Ameryce

Kościuszko przybył do Ameryki w lipcu lub sierpniu 1776 roku. Jednak dokładnej daty nie znamy. Wojna już trwała. Deklaracja Niepodległości została ogłoszona. Jednak bieg wydarzeń wojennych nie był zbyt pomyślny dla zbuntowanych kolonistów.

Kościuszko dostał zleceni wykonania umocnień na rzece Deleware. Miał opracować taki system obronny, aby utrudnić lub wręcz uniemożliwić angielskim okrętom poruszanie się po rzece, a przede wszystkim nie dopuścić do ataku na ówczesną stolicę Stanów Zjednoczonych, Filadelfię.

Rzeka wypływa z gór Catskill i kierując się na południe, wpada szerokim, lejkowatym ujściem do Atlantyku. Estuarium zaczyna się w okolicy Trenton i ma długość około 240 km, kończąc się ujściem pomiędzy przylądkami May (północny) i Henlopen (południowy). W dolnej, najszerszej części estuarium nosi nazwę Zatoki Delaware (ang. Delaware Bay). Długość całej rzeki wynosi 580 km. Dorzecze obejmuje około 35 tys. km². Rzeka przepływa przez cztery stany Nowy Jork, Pensylwania, New Jersey i Delaware (Wikipedia).

Kościuszko nie zwlekał i opracował plan systemu obronnego. Na owe czasu był to bardzo nowoczesny i nowatorski projekt. Obejmował on budowę zapór przeciwdesantowych, baterii nadbrzeżnych i kilkurzędowych palisad. Palisady miały uniemożliwić okrętom wroga poruszanie się po rzecze.

Kongres był pod wrażeniem prac Polaka i 18 października został awansowany na pułkownika armii amerykańskiej.

Następnym zadaniem Kościuszki było zbudowanie systemu obronnego w Red Bank, również na rzece Deleware, ale po stronie stanu New Jersey.

Autor: Karol Kwiatkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *